Bloomberg’in İddiası: Mehmet Şimşek, Hafize Gaye Erkan İçin Erdoğan’a Gitti

Hafize Gaye Erkan’ın istifa sürecini yazan Bloomberg, ABD ziyareti ile beraber Hafize Gaye Erkan ile Mehmet Şimşek arasındaki gerilimin ‘tırmandığını’ aktardı.

ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg, eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasının perde arkasını yazdı. Erkan’ın görevden ayrılmasına giden süreçte Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gibi diğer ‘ağır topların güvenini kaybettiğini’ yazan Bloomberg, Erkan’ın ABD ziyaretine işaret etti.

‘GERİLİM TIRMANDI, ŞİMŞEK ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜ’

Para Politikası Kurulu içerisindeki gerginliğin Erkan’ın ABD ziyareti ile ‘doruğa çıktığını’ yazan Bloomberg, Erkan’ın babasına ilişkin iddialara da değindi. Merkez Bankası çalışan Büşra Bozkurt, CİMER başvurusunda Gaye Erkan’ın babası tarafından işten çıkarıldığını iddia etmişti. Haberde bu konuda şöyle devam edildi: “Erkan’ın babası, İstanbul Sanayi Odası’ndaki bir toplantı da dahil olmak üzere iş etkinliklerine sık sık katılırdı.”

Erkan’ın 18 gün süren ABD ziyaretiyle beraber Şimşek ile gerilimin tırmandığını yazan Bloomberg, Şimşek’in Erdoğan’a ‘durumu anlattığını ve Erkan’ı görevden almasını istediğini’ belirtti. Haberde, ‘yeni bir krizden kaçınmak için yerel seçimlere kadar beklenmesinin planlandığı’ ancak Erkan’ın görevden ayrılmasının daha erken gerçekleştiği aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x