Covid-19 Vakalarında Patlama

İspanya’da Covid-19 vakaları patladı. Ülkede, 11-17 Eylül döneminde her 100 bin kişideki vaka sayısının ortalama 112,8 olarak tespit edildiği ve hastanede tedavi görenlerin sayısının çok düşük olduğu ifade edildi.

TESTLERDE YÜZDE 556 ARTIŞ

İspanya’da her şeye rağmen özellikle 60 yaş üstündekilere, kronik hastalara ve bebeklere dikkatli olmaları yönünde uyarılar yapıldı. Vakalardaki artış ülkede Covid-19 testlerinin satışına da yansıdı. Bazı araştırma şirketlerinin anketlerinde, antijen testlerinin satışının hazirana göre eylülde ortalama yüzde 556 arttığı belirtildi.

Eczanelerden temin edilen bu testlerin satışındaki artış, İspanya’nın bölgelerinden Extremadura’da yüzde 1374, Castilla La Mancha’da yüzde 1265, Castilla y Leon’da yüzde 991, Valensiya’da yüzde 848’e kadar çıktı.

Yetkililer, bu artışa rağmen satışların 2022’nin en düşük seviyesine bile ulaşmadığının altını çizdi.

İspanya’da Sağlık Bakanlığı, Nisan 2022’den itibaren Covid-19 önlemlerini kaldırıp, daha sonrasında kırılgan iş kollarında bile karantina uygulamasına son vermiş ve Covid-19 salgınına grip muamelesi yapılması kararı almıştı.

Sadece hastane ve eczanelerde uygulanan maske takma zorunluluğu da bu yaz sona erdirilmişti.

AŞI KAMPANYASI BAŞLATILDI

Diğer yandan İspanya’nın bazı özerk yönetimlerinde solunum yolu enfeksiyonlarına karşı sonbahar aşı kampanyası başlatıldı.

Aşı kampanyasında Covid-19 ve grip aşıları yaptırmak isteyenlere birlikte uygulanıyor. Geçmişten farklı olarak yaşlılar ve kronik hastalıkları olanların yanı sıra bebeklere de ilk kez “solunum sinsityal virüs (RSV)” aşısı yapılacağı açıklandı.

Halk Sağlık Komisyonu, Covid-19 ve grip aşılarının birlikte yapılması uygulamasını son 3 yıldır tavsiye ederken, Covid-19 aşılarının Pfizer ve İspanyol aşısı Hipra olduğu bildirildi.

Ayrıca sağlık personeli, güvenlik ve sivil koruma kurumları çalışanlarına ve sigara içenlere de Covid-19 ve grip aşılarını yaptırmaları tavsiye edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x