Orban: Macaristan, İsveç’le savunma sanayii anlaşması imzalayacak

İsveç’in NATO üyelik başvurusunu henüz onaylamayan tek ülke Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile bugün başkent Budapeşte’de yapacağı görüşme öncesinde açıklamalarda bulundu. Devlet radyosuna konuşan Orban, ülkesinin İsveç’le bir savunma sanayii anlaşması imzalayacağını duyurdu.

Reuters’ın aktardığına göre, Orban, “Bekleyen tüm konuları kapatacağız ve Macaristan’ın büyüklüğü düşünüldüğünde ciddi bir savunma sanayii anlaşmasına imza atacağız. Aynı zamanda askeri işbirliği ile ilgili bazı karar ya da hedefleri ortaya koyacağız” dedi.

NATO ÜYELİĞİNİN 26 ŞUBAT’TA OYLANMASI BEKLENİYOR

Macaristan Başbakanı, ülkesinin İsveç’in NATO üyeliğini ne zaman onaylayacağı ile ilgili olarak ise “Pazartesi günü Macaristan parlamentosu buna nihai mührünü vuracak” diye konuştu. Macaristan Başbakanı Orban ve İsveçli mevkidaşı Kristersson’un bugün yapacakları görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Rusya-Ukrayna savaşının 2 yıl önce, 24 Şubat 2022’de başlamasının ardından komşusu Finlandiya ile birlikte NATO üyeliğine başvuran İsveç’in üyeliğine Türkiye’nin de onay vermesinin ardından Macaristan İsveç’e ‘Evet’ demeyen tek NATO üyesi durumunda. Orban’ın partisi Fidesz, İsveç’in NATO üyeliğine onay veren protokolün 26 Şubat’ta parlamentonun ilk ilkbahar oturumunda oylanmasını teklif etmişti.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ise bu hafta başında yaptığı açıklamada, İsveç yapımı Gripen savaş uçaklarıyla ilgili Macaristan ile olan işbirliğini ‘daha da geliştirmek’ istediklerini belirtmiş, bu konunun da cuma günkü görüşmenin gündeminde olacağını söylemişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x