Sudan’da isyancılar: Ülkenin ikinci büyük şehrini ele geçirdik

Nisan ortasından bu yana Sudan ordusuyla iktidar mücadelesi için savaşan Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK), ülkenin ikinci en büyük şehri olan batıdaki Niyala’nın kontrolünü ele geçirdiğini ileri sürdü.

Güney Darfur eyaletinin başkenti, aynı zamanda askeri ve ekonomik açıdan oldukça öneme sahip kentin kontrolünü şiddetli çatışmaların ardından ele geçirdiğini duyuran HDK, yaptığı açıklamada, ordunun Niyala’daki ana karargahı ile tüm teçhizatına el koyduklarını açıkladı.

Sudan ordusundan yapılan açıklamada ise Niyala’daki 16. Piyade Tümeni’nin ele geçirildiği iddiaları yalanlanarak bölgede şiddetli çatışmaların sürdüğü belirtildi.

Ülkenin ikinci büyük şehri Niyala’nın HDK kontrolüne girdiği iddiası, Sudan ordusu ve HDK’nin, yaklaşık 3 aylık aradan sonra Suudi Arabistan ve ABD’nin arabuluculuğundaki Cidde müzakerelerine yeniden başladığı perşembe gününe denk geldi.

HDK, sosyal medya hesaplarından, mensupları ile bazı destekçilerinin, şehrin ele geçirilmesi nedeniyle kutlamalar yaptığına dair görüntüler paylaştı. HDK’nin ikinci komutanı Abdurrahim Dagalu’nun kente yönelik operasyonu yönettiği iddia ediliyor.

Sudan’ı Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad’a bağlayan stratejik konumuyla ordunun batıdaki asker ve mühimmat deposu olan Niyala’nın kontrolü için aylardır taraflar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyordu.

Başkent Hartum’dan sonra iç savaştan en çok etkilenen eyalet olan Güney Darfur’da, 700 bine yakın kişi evlerinden edildi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x